Şap hastalığı

Şap hastalığı

Tarih 27 Temmuz 2008, 17:23 Editör

Halk arasında Tabak olarak adlandırılan Şap hastalığı, sığırlar başta olmak üzere bütün çift tıtnaklı hayvanlarda rastlanılan çok bulaşıcı bir infeksiyondur.Ağızda , tırnaklarda ve memelerde yaralar oluşturan bu hastalık etveriminde % 30-45 , süt veriminde % 30-100, yapağı veriminde % 15-35 aranda verim kayıplarında neden olur.Özellikle buzağılarda kalp kasına iltihap oluşturarak ölüme yol açar.

Şap Hastalığı doğrudan veya dolaylı yayılır.
· Doğrudan yayılmada ; hasta hayvaların ağız burun ,genital organ akıntıları ile süt idrar ve dışkıları rol oynar.
· Dolaylı bulaşmada ise ; yem ,su ahır malzemeleri gibi faktörler yer alır, ayrıca akarsular rüzgar kuşlar, yabani hayvanlar ve özellikle veteriner sağlık raporu olmadan kaçak olarak yapılan canlı hayvan ve hayvansal ürün sekleri önemli yayılma sebepleridir.
 
Şap hastalığı etkeni olan virusa ilaçlar etki etmediği için ilaçla tedavisi mümkün değildir.Ağız ,tırnak ve memelerdeki yaraların çabuk iyileşmesi için veteriner hekimin tavsiye ettiği antiseptikli solüsyonlar uygulanır ve vücut direncini düşmemesi , başka hastalıkların ortaya çıkmaması için (Sekunder enfk.) antibiyotik uygulaması yapılır.
Şap hastalığından korunmanın en etkili yolu çift tırnaklı hayvanların düzenli olarak aşılanmasıdır. Buna göre; yerli ırk sığırlra 6 ay, ithal sığırlar ile 4 aylıktan büyük genç sığırlara 4 ay aralıkla şap aşısı uygulaması gerekmektedir. Koyunların ise yılda birkez aşılanması yeterli olacaktır.

Bu haber 2926 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Hayvan Hastalıkları

İhbarı Mecburi Hayvan Hastalıkları Yönetmeliği

İhbarı Mecburi Hayvan Hastalıkları Yönetmeliği Bu Yönetmeliğin amacı; hayvan hastalıklarının eradikasyonu ve/veya profilaksisi konusundaki çalışmalarla ilgili öze...

Batı Nil Virüsü Enfeksiyonu

Batı Nil Virüsü Enfeksiyonu Batı Nil Virüsü Enfeksiyonu hakkında Sağlık Bakanlığı basın bilgi notuna haberin ekindeki linkten ulaşabilirsiniz.


Gelişmiş Arama
  •  
  •  
  •  
  • Bug?n haber eklenmedi.
  • Son 7 g?n haber eklenmedi.
  • Bu ay haber eklenmedi.

              

ANKET

Parakende et fiyatlarının düşmesi için ne yapılmalı ?Tüm Anketler

Reklam   -   İletişim   -   Kurumsal   -   Gizlilik İlkeleri
Tüm Hakları Saklıdır 2009-2010 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz
Yazılım : Mydesign Destekleyen : Giresun Haberci
RSS facebook twitter stumble