AB Hibe projemiz başarıyla tamamlandı.

AB Hibe projemiz başarıyla tamamlandı.

Tarih 31 Aral?k 2008, 00:27 Editör

TR90 Düzey 2 bölgeleri kalkınma programı kapsamında Odamız tarafından yürütülen Buzağılar Ölmesin Projesi 30.11.2008 tarihi itibarı ile tamamlandı.

 
     30.11.2007-30.12.2008 tarihleri arasında Giresun Veteriner Hekimleri Odası tarafından Giresun ilinde süt sığırcılığını geliştirmek amacıyla yürütülen Buzağılar Ölmesin isimli AB Hibe projesi başarıyla tamamlandı.12 ay süren proje sonucunda Piraziz ilçesine bağlı Yunusemre ve Alidede Tarımsal Kalkınma Kooperatifine bağlı çiftçilere ait toplam 400 süt sığırına proje kapsamında ücretsiz Mastitis aşısı ve doğan buzağıların tamamına ücretsiz Septisemi aşısı uygulaması yapıldı.
    Her iki Kooperatife üye 20 şer çiftçi eğleri ile birlikte Bursa Karacabeyde bulunan Sütağ Eğitim Merkezine götürülerek Süt sığırcılığıy konusunda teorik ve uygulamalı eğitim almaları sağlandı.Her bir kooperatiften 20 ortak ve eğleri olmak üzere her kooperatiften 40, 2 kooperatiften 80 çiftçinin proje kapsamında düzenlenen  eğitimlere katıımı sağlanmıştır.Eğitimler sonunda toplam 80 çiftçi Sütağ Eğitim Merkezinde eğitimlerini tamamlayarak sertifikalarını aldı.
    Giresun Veteriner Hekimleri Odasına bağlı eğitim uzmanları tarafından toplam 100 çiftçiye Giresun’da eğitim verilerek sertifika almaları sağlandı.Giresun da düzenlenen eğitimlere yaşlılar,kadınlar ve çocukların birlikte katılımı sağlanmıştır.

   Proje süresince çiftçilerle Odamız arasında oluşan sıkı diyalog 2 kooperatiften seçilen lider aileler sayesinde daimi hale gelmiş olacaktır. Eğitim ihtiyaçları odamızın proje imkanları ile aldığı bilgisayar ve projeksiyon cihazı ile sürekli hale getirilmiş olacak ve gönüllü Veteriner Hekim arkadaşlarımız sayesinde istenildiğinde eğitim desteği sağlanacaktır. Ayrıca 2 yıl boyunca Septisemi aşıları odamızın bütçesinden karşılanarak Veteriner Hekimler Odası imkânlarıyla kooperatif üyelerinin hayvanlarına ücretsiz olarak uygulanacaktır.

 
    Projeye iştirakçi olarak katılan S.S Alidede Tarımsal Kalkınma Kooperatifi ve S.S Yunusemre Tarımsal Kalkınma Kooperatifi  Ortaklar Mülkiyetinde Süt Sığırı Yetiştiriciliği Projesi uygulamaktadır. Be nedenle sözü edilen iki kooperatiften toplam 80 çiftçi uygulanacak eğitim projesinin hedef grubu olarak seçilmişlerdir. Eğitimlere iki kooperatiften 40 kadın, 40 erkek katılmıştır.  Ekonomik kayıplarına neden olan erken buzağı kayıpları, meme hastalıkları ve beslemeye bağlı verim kayıpları yetiştiricilerin ortak sorunlarıdır. Proje kapsamında yürütülen eğitimler ve aşılama çalışması sonucunda yetiştirici hatalarından kaynaklanan meme hastalıklarında ( mastitis), erken buzağı kayıplarında  % 50 oranında azalma sağlanmıştır.,Aşılama çalışması ile 400 süt sığırına Mastitis aşısı yapılmış olup doğan bütün buzağılara septisemi aşısı yapylmyğtyr. ayryca süt veriminde hayvan başına  4 kg’ın üzerinde artış sağlanmıştır. Yetiştiricilerin eğitim sonunda Bölgede yaşayan süt ve süt ürünleri tüketicilerine daha sağlıklı süt sunması insan sağlığının da korunmasına katkıda bulunmuştur.
 
<ğxml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />Giresun Veteriner Hekimleri Odası  Bağkanlığı

Bu haber 4255 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Projeler

Leonardo da vinci proje fotoğrafları

Leonardo da vinci proje fotoğrafları Leonardo da vinci proje fotoğraflarına aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz.

Avrupa Birliği Leonardo da Vinci Mesleki Eğitim Projesi Tamamlandı

Avrupa Birliği Leonardo da Vinci Mesleki Eğitim Projesi Tamamlandı Veteriner Hekimler ; SIĞIRLARDA SUNİ TOHUMLAMA ; Avrupa Birliği Leonardo da Vinci Mesleki Eğitim Projesi Tamamlan...


Gelişmiş Arama
  •  
  •  
  •  
  • Bug?n haber eklenmedi.
  • Son 7 g?n haber eklenmedi.
  • Bu ay haber eklenmedi.

              

ANKET

Parakende et fiyatlarının düşmesi için ne yapılmalı ?Tüm Anketler

Reklam   -   İletişim   -   Kurumsal   -   Gizlilik İlkeleri
Tüm Hakları Saklıdır 2009-2010 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz
Yazılım : Mydesign Destekleyen : Giresun Haberci
RSS facebook twitter stumble