Kistik Ekinekokkoz (Kist hidatik)

Kistik Ekinekokkoz (Kist hidatik)

Tarih 07 Nisan 2010, 13:15 Editör

Kistik Ekinekokkoz (Kist hidatik)

Kistik Ekinekokkoz (Kist hidatik)

Prof. Dr. Bilal Dik

Selçuk Üniversitesi Veteriner Fakültesi

Parazitoloji Anabilim Dalı /Konya

 

Kistik ekinokokkoz köpeklerin ince bağırsaklarında yaşayan ve Echinococcus granulosus adı verilen çok küçük bir parazitin (tenyanın) insan ve bazı hayvanların iç organlarında meydana getirdiği bir hastalıktır ve kist hidatik veya bazı yerlerde köpek kisti adlarıyla da bilinir. Bu parazit (E.granulosus) yaklaşık yarım cm büyüklüğünde olup, rengi beyazdır. Köpek dışkısı ile dışarı atılan tenya halkası bazen toprakta bazen de köpeğin kuyruk civarında parçalanır ve yumurtalar çevreye yayılarak sulara, sebze ve meyvelere veya köpeğin kıllarına yapışırlar. Koyun, keçi, sığır, at ve deve gibi hayvanlarla insanlar bu yumurtaları yiyecek ve içeceklerle birlikte alarak hastalığa yakalanırlar. İnsanlarda ekinokok kistlerine en çok karaciğer, akciğer, dalak, böbrek ve diğer organlarda rastlanır. Parazitli köpeklerde genellikle hiçbir belirti görülmez. İnsanlarda, kistler karaciğerde ise karaciğer bölgesinde ağrı, bulantı, kusma, deri döküntüsü ve sarılık, akciğerlerde ise göğüs ağrıları, öksürük, deri döküntüleri, solunum güçlüğü ve kanlı balgam gibi belirtilere neden olabilir. Tedavisi genel olarak ameliyatla kistin alınması şeklinde olmakla birlikte bu her zaman mümkün olmayabilir. Bazı ilaçların çok uzun süre kullanılmaları halinde, hastalarda ciddi yan etkiler ortaya çıkabilir. Çok sayıda kistin olması halinde, operasyon her zaman başarılı sonuç vermeyebilir ve hastalık bazen ölümle sonuçlanabilir.

            Kistik ekinokokkozdan korunmak için öncelikle temizlik kurallarına dikkat edilmeli, çiğ yenen sebze ve meyveler çok iyi yıkanmalı, içilen suların sağlıklı olmasına ve özellikle el temizliğine dikkat edilmelidir. Köpeklerle temas edildikten sonra eller sabun suyla yıkanmalıdır. Kistli karaciğer ve akciğerler köpeklere çiğ veya az pişmiş olarak yedirilmemeli ve sağa-sola atılmamalıdır. Özellikle kurban bayramlarında bu organlar çevreye atılmamalı, kaçak ve kontrolsüz kesimlerin önlenebilmesi için gerekli kanunlar çıkarılmalı, bu kanunlar mutlaka uygulanmalı ve uymayanlar hakkında gerekli yasal işlemler yapılmalıdır. Hastalıklı organlar yakma fırınlarında yakılmalı veya derin çukurlara gömülmeli ve üzerleri sönmemiş kireçle kapatılmalıdır. Bu organlar dere veya nehir gibi akarsulara, çöplüklere ve gelişigüzel bir şekilde çevreye atılmamalıdır. Mezbahalarda kesinlikle veteriner hekim bulundurulmalı, hayvan sahipleri mezbahaların kesim salonlarına sokulmamalı ve veteriner hekimlere müdahale etmelerine engel olunmalıdır. Başıboş köpekler hayvan barınaklarında toplanmalı, parazit muayeneleri yapıldıktan sonra, paraziti taşıdıkları tespit edilenler uygun bir ilaçla (praziquantel) tedavi edilmelidir. Bu tedbirlere ilaveten, halk basın ve yayın yoluyla bu konuda aydınlatılmalıdır.

Bütün bu tedbirlerin alınmasıyla kistik ekinekokkozun yaygınlığında büyük bir azalma görülecek, hem binlerce insan bu hastalıklar nedeniyle hastalanmayacak, hayatını kaybetmeyecek veya acı çekmeyecek, hem de hastalıklı organların atılmalarından kaynaklanan maddi kayıpların önüne geçilecektir.

Bu haber 4014 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Halk Sağlığı

Tavuk Yumurtasının Sahtesini Üretiyorlar

Tavuk Yumurtasının Sahtesini Üretiyorlar Tavuk Yumurtasının Sahtesini Üretiyorlar

ABD 'de Listeria salgını

ABD 'de Listeria salgını Amerikan Hastalık Kontrol ve Koruma Merkezi (CDC) ABD'de 20 eyalette görülen, 100 kişinin etkilendiği ve 18'inin ha...


Gelişmiş Arama
  •  
  •  
  •  
  • Bug?n haber eklenmedi.
  • Son 7 g?n haber eklenmedi.
  • Bu ay haber eklenmedi.

              

ANKET

Parakende et fiyatlarının düşmesi için ne yapılmalı ?Tüm Anketler

Reklam   -   İletişim   -   Kurumsal   -   Gizlilik İlkeleri
Tüm Hakları Saklıdır 2009-2010 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz
Yazılım : Mydesign Destekleyen : Giresun Haberci
RSS facebook twitter stumble