ABD 'de Listeria salgını

ABD 'de Listeria salgını

Tarih 06 Ekim 2011, 13:10 Editör

Amerikan Hastalık Kontrol ve Koruma Merkezi (CDC) ABD'de 20 eyalette görülen, 100 kişinin etkilendiği ve 18'inin hayatını kaybettiği infeksiyonlara Listeria monocytogenes ile kontamine kavun (cantaloupe) tüketiminin neden olduğunu bildirmiştir.

ABD’DE LİSTERİA SALGINI

 

          Amerikan Hastalık Kontrol ve Koruma Merkezi (CDC) ABD’de 20 eyalette görülen, 100 kişinin etkilendiği ve 18’inin hayatını kaybettiği infeksiyonlara Listeria monocytogenes ile kontamine kavun (cantaloupe) tüketiminin neden olduğunu bildirmiştir.

 Listeria monocytogenes, insan ve hayvanlarda listerioza neden olan bir bakteridir. L. monocytogenes, koyun, keçi ve sığırlarda ensefalitis, düşük ve septisemiye, domuz ve kümes hayvanlarında septisemiye neden olur. Bazı ülkelerde hayvanlarda Listeria görülme sıklığının yüksek olması, silaj yapım tekniğine ilişkin hatalardan kaynaklanmaktadır.

           Hücre içi patojen bir bakteri olan L. monocytogenes, insanlarda menenjit ve septisemiye neden olmakta ve bağışıklık sistemi baskılanmış bireylerde yüksek oranda ölüme yol açmaktadır. Gıda kaynaklı Listeria infeksiyonlarının çoğunun başta yumuşak peynirler olmak üzere süt ürünlerinden kaynaklanmasına karşın, yapılan çalışmalar kırmızı et, kanatlı eti ve su ürünleri ile sebze ve bazı meyvelerin de Listeria’lar ile kontamine olduğunu ortaya koymaktadır. Sebze ve salatalar ile meyvelerin bulaşmasında, bu bakteriyi içeren taze koyun gübresi ile gübrelenmiş topraklardan sağlanan sebzelerin ve kavun gibi meyvelerin yeterince temizlenmemesi ve hijyenik olmayan koşullarda hazırlanması büyük önem taşımaktadır.

         Etkenin doğada yaygın olarak bulunması, buzdolabı sıcaklığında üreyebilmesi ve geniş pH değerlerini tolere edebilmesi gıda kaynaklı infeksiyonların kontrolünü güçleştirmektedir. L. monocytogenes 4°C veya -18°C’de muhafaza edilen gıdalarda aylarca canlılığını koruyabilmektedir. Gıdaların muhafaza süresinin uzaması, buzdolabı sıcaklığında üreme özelliğine sahip L. monocytogenes’in üremesi ve infektif doza ulaşmasında önemli rol oynamaktadır. Listeria infeksiyonlarında kuluçka periyodu 1-90 gün arasında değişmektedir. Listeria infeksiyonları, başta hamile kadınlar, yeni doğanlar, çok küçük çocuklar ve yaşlılar ile bağışıklık sistemi baskılanmış insanlarda grip benzeri bir tablodan, menenjit ve septisemi, konjuktivit ve pnömoniye kadar değişen bir seyir göstermektedir. Hastalık hamilelerde düşük, ölü doğum veya prematüre doğumla sonuçlanabilmektedir. L. monocytogenes’in özellikle 4b ile 1/2a ve 1/2b serotipleri insan listeriozuna neden olan başlıca serotiplerdir. Genel olarak listeriozda ölüm oranı çocuklarda ve bağışıklık sistemi baskılanmış bireylerde % 50-60, diğer gruplarda % 25 civarındadır.   Gıda infeksiyonu etkeni olarak L. monocytogenes 80`li yıllardan itibaren büyük önem kazanmıştır. İnfeksiyonların artışında; tüketim alışkanlıklarındaki değişiklikler, özellikle tüketime hazır gıda talebinin artması ile toplumlarda yaşlı ve bağışıklık sistemi zayıflamış insan sayısının artması önemli rol oynamıştır.

               Listeria monocytogenes infeksiyonlarından korunma, çiftlikte başlayıp, gıdaların işlenmesi ve tüketiciye ulaştırılmasına kadar birçok aşamayı kapsar. Tüketici açısından; gıdaların uygun koşullarda muhafazası, yeterince pişirilmesi, çiğ olarak tüketilen sebze ve meyvelerin iyice yıkanması ve özellikle tüketime hazır gıdaların raf ömürleri dolmadan tüketilmesi, gıda hazırlanan tezgah vb. yüzeylerin, bıçak ve kapların iyi temizlenmesi ve çiğ gıdaların pişmiş gıdalarla temasının önlenmesi gerekir.

 Prof.Dr. İrfan EROL

TVHB Merkez Konseyi

TVHB Bilim Kurulu Başkanı

Bu haber 3283 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Halk Sağlığı

Tavuk Yumurtasının Sahtesini Üretiyorlar

Tavuk Yumurtasının Sahtesini Üretiyorlar Tavuk Yumurtasının Sahtesini Üretiyorlar

Enterohemorajik Escherichia coli (EHEC)

Enterohemorajik Escherichia coli (EHEC) Türk Veteriner Hekimleri Birliği Bilim Kurulunun ''Enterohemorajik Escherichia coli (EHEC) '' hakkındaki görüşü ek...


Gelişmiş Arama
  •  
  •  
  •  
  • Bug?n haber eklenmedi.
  • Son 7 g?n haber eklenmedi.
  • Bu ay haber eklenmedi.

              

ANKET

Parakende et fiyatlarının düşmesi için ne yapılmalı ?Tüm Anketler

Reklam   -   İletişim   -   Kurumsal   -   Gizlilik İlkeleri
Tüm Hakları Saklıdır 2009-2010 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz
Yazılım : Mydesign Destekleyen : Giresun Haberci
RSS facebook twitter stumble