Dünya Veteriner Hekimler günü

Dünya Veteriner Hekimler günü

Tarih 27 Nisan 2013, 02:27 Editör Özgür PAZARLI

Dünya Veteriner Hekimleri Birliğinin (WVA) aldığı karar üzerine ilki 2001 yılında düzenlenen Dünya Veteriner Hekimleri Günü bu yıl on üçüncü kez 27 Nisan 2013 tarihinde tüm dünyada ve ülkemizde çeşitli etkinliklerle kutlanacaktır.

DÜNYA VETERİNER HEKİMLERİ GÜNÜ  (27 Nisan 2013)

KUTLU OLSUN.

 

Dünya Veteriner Hekimleri Birliğinin (WVA) aldığı karar üzerine ilki 2001 yılında düzenlenen Dünya Veteriner Hekimleri Günü bu yıl on üçüncü kez 27 Nisan 2013 tarihinde tüm dünyada ve ülkemizde çeşitli etkinliklerle kutlanacaktır.

 

Veteriner Hekimlik mesleği yüksek derecede gelişmiş bir meslek olup 1762 yılından bugüne kadar bir takım aşamalar geçirerek günümüzde hayvan hastalıklarının teşhis ve tedavisinin dışında özel uzmanlık gerektiren çok farklı alanlarda hizmet vermektedir. Bunlar;

 

Ø  Hayvansal gıdaların hijyeni ve kontrolü,

Ø  Halk Sağlığı  ve Zoonoz Hastalıklar,

Ø  Hayvan ıslahı ve hayvansal ürünlerde  kalitenin artırılması

Ø  Özürlüler dahil yalnız yaşayan insanların yardımcısı insan dostu ve yardımcısı hayvan hekimliği,

Ø  Yaban hayatı hekimliği,

Ø  Çevre Sağlığı

Ø  Acil durumlar-doğal afetler, biyoterörizmle mücadele

Ø  Biyomedikal araştırmalar,

Ø  Diğer alanlar olmak üzere çok geniş bir faaliyet alanı vardır.

 

Veteriner Hekimlik mesleği, geçmişten günümüze kadar Veteriner Hekimlik eğitiminin başlaması ile hayvan biyolojisi ve patolojisi üzerinde yapılan çalışmalar, insan hekimliğinin gelişmesine büyük yararları olmuştur. Veteriner hekimler; hayvan sağlığının korunması ve refahının geliştirilmesi yanı sıra, Global açlığın azaltılması, hayvanlardan insanlara geçen hastalıkların önlenmesi, gıda kalitesi ve güvenliğinin sağlanması, biyomedikal araştırmalar ve çevre ve biyo çeşitliliğin korunması alanında yaptıkları çalışmalarla halk sağlığı alanına insanlığa büyük katkılar sağlamışlardır.

Veteriner hekimlik mesleği eğitimi Ülkemizde de 169 yıllık köklü bir geçmişe sahiptir. Türkiye’de tıp ve mühendisliğin ardından kurulan üçüncü yüksek okuldur. Her dönemde bünyesinden önemli değerler çıkarmış, toplum çıkarlarını her zaman meslek menfaatlerinin önünde tutmuştur. Bu saygın yapıyı korumak, geliştirmek ve bu bilinçle genç nesillerin güvenli yarınlara ulaşmasını sağlamak, her veteriner hekimin görevi olmalıdır.

Yaşadığımız çevre ve dünyadaki sağlık hizmetleri; insan sağlığı, hayvan sağlığı, gıda sağlığı ve çevre sağlığı hizmetleri ile bir bütünlük oluşturur. Hayvan sağlığı yanında gıda güvenliği ve hayvanlardan insanlara bulaşan hastalıklar bakımından ekonomik ve sosyal yaşamı olumsuz etkileyen bu hastalıkların önlenmesi ile tedavisinde rol oynayan veteriner hekimlerimizin çalışmaları, insanlığa katkıları büyük önem arz etmektedir.

Ülkemizde 2011 Yılı aynı zamanda Ölümünün 75. Yıl dönümü münasebetiyle Mehmet Akif Ersoy Yılı olarak ilan edilmiştir. Bu vesileyle aramızdan ayrılan değerli meslek büyüğümüzü ve mesleklerini icra ederken vefat eden meslek şehitlerimizi rahmetle ve şükranla anıyoruz.

Veteriner Hekimlerimize, ülke hayvancılığına ve sağlık hizmetlerine sundukları katkılar nedeniyle sonsuz teşekkürler ediyor, Dünya Veteriner Hekimler gününü kutluyorum.

Derviş KARA

Giresun VHO Başkanı

Bu haber 2865 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Haberler

DÜNYA VETERİNER HEKİMLER GÜNÜ 2017

DÜNYA VETERİNER HEKİMLER GÜNÜ 2017 Bu Yıl Dünya Veteriner Hekimler Günümüz 29 Nisan 2017 tarihinde kutlanacaktır.Bilindiği gibi Dünya Veteriner Hekiml...

TEK SAĞLIK

TEK SAĞLIK 3 KasımTek Sağlık Günü


Gelişmiş Arama
  •  
  •  
  •  
  • Bug?n haber eklenmedi.
  • Son 7 g?n haber eklenmedi.
  • Bu ay haber eklenmedi.

              

ANKET

Parakende et fiyatlarının düşmesi için ne yapılmalı ?Tüm Anketler

Reklam   -   İletişim   -   Kurumsal   -   Gizlilik İlkeleri
Tüm Hakları Saklıdır 2009-2010 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz
Yazılım : Mydesign Destekleyen : Giresun Haberci
RSS facebook twitter stumble