Şebinkarahisar ilçesinde sokak köpekleri kısırlaştırıldı.

Şebinkarahisar ilçesinde sokak köpekleri kısırlaştırıldı.

Tarih 10 Ekim 2013, 19:50 Editör Özgür PAZARLI

Şebinkarahisar ilçesinde sokak köpekleri kısırlaştırıldı.

Şebinkarahisar ilçesinde sokak köpekleri kısırlaştırıldı.

 

Giresun Veteriner Hekimleri Odası , Giresun Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü Hayvan Barınağı uzman ekibi ve Şebinkarahisar Belediyesi işbirliği ile Şebinkarahisar Belediyesi Geçici Hayvan Barınma Merkezi'nde aşılama ve kısırlaştırılması çalışmalarına başlandı.

Kısırlaştırma çalışmasına Şebinkarahisar Belediyesi Veteriner Hekimi Ozan Arman DALGIÇ Giresun Veteriner Hekimleri Odası Başkanı Derviş KARA , Giresun Belediyesi Hayvan Barınağı Veteriner Hekimi Fatih YEŞİL , Veteriner Hekim İbrahim ERTEKİN ve Serbest Veteriner Hekim Burhan MÜDERRİSOĞLU katıldı. Giresun Veteriner Hekimleri Odası Başkanı Derviş KARA Şebinkarahisar Belediyesinin daveti üzerine ilçeye geldiklerini ve çalışmaların 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu ve ilgili yönetmeliğin belediyelere yüklediği sorumluluk çerçevesinde başlatıldığını söyledi. Kısırlaştırma çalışmamız 4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma günü kapsamında gönüllü olarak  yürütüldü . Ayrıca 4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma günü kapsamında 23 Nisan İlköğretim okulu öğrencilerine yönelik hayvan sevgisi konulu birde seminer düzenledik.

Kısırlaştırma operasyonu için Belediye Veteriner Hekimi gözetiminde Belediye zabıtasının üstün gayretleriyle yakalanan  köpeklere önce genel anestezi uygulanarak uyutulduktan sonra operasyon yapıldı. Çalışma kapsamında dişi ve erkek 15 sokak köpeği kısırlaştırılıp küpeyle kayıt altına alınarak , kuduz aşıları yapıldı.

Kısırlaştırılan köpekler Şebinkarahisar Belediyesi Geçici Hayvan Barınma Merkezi'nde  bir hafta bakıldıktan sonra sahiplenmek isteyen hayvanseverler olmazsa kendi doğal ortamlarına ve yakalandıkları sokaklara tekrar bırakılacaklar.

Sokak köpeklerinin kontrolsüz üremesinin önüne geçilmesi için uygulanan en insani yöntem kısırlaştırmadır. Bütün belediyelerin 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu ve ilgili yönetmelik kapsamında Geçici Hayvan Barınma Merkezleri oluşturup sokak köpeklerinin aşılama , kısırlaştırma ve rehabilitasyonunu üstlenmesi gerekmektedir. Bu kapsamda somut bir çalışma yapmak isteyen belediyelere Giresun Veteriner Hekimleri Odası olarak her zaman gönüllü destek vermeye hazırız.

 

.

Giresun Veteriner Hekimleri Odası Başkanlığı

Bu haber 2221 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Basında Odamız

24 Kasım Öğretmenler Günü

24 Kasım Öğretmenler Günü Bir topluluk, ulus olabilmek için mutlaka eğiticilere,öğretmenlere muhtaçtır.Onlardır ki, toplumu gerçek bir ulus h...

10 Kasım Mesajı

10 Kasım Mesajı Cumhuriyetimizin kurucusu, yurdumuzun kurtarıcısı, büyük devlet adamı, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü sonsuzluğa ...


Gelişmiş Arama
  •  
  •  
  •  
  • Bug?n haber eklenmedi.
  • Son 7 g?n haber eklenmedi.
  • Bu ay haber eklenmedi.

              

ANKET

Parakende et fiyatlarının düşmesi için ne yapılmalı ?Tüm Anketler

Reklam   -   İletişim   -   Kurumsal   -   Gizlilik İlkeleri
Tüm Hakları Saklıdır 2009-2010 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz
Yazılım : Mydesign Destekleyen : Giresun Haberci
RSS facebook twitter stumble