İnfovet röportaj

İnfovet röportaj

Tarih 07 Mart 2014, 19:52 Editör Özgür PAZARLI

İnfovet dergisinde yayınlanan röportajımız

Bölgenizde 2014 yılı içerisinde çözüme  kavuşturmayı planladığınız sorunlar nelerdir? Bu sorunların çözümüne yönelik Veteriner Hekimler Odası olarak ne gibi faaliyetlerde bulunacaksınız?

2014 yılını mesleğimiz ve Odamız için yeni bir başlangıç kabul edip meslektaşlarımızla işbirliği içinde yoğun bir çalışma sergileyerek mesleki sorunlarımızın çözümü için mücadelemize hız vereceğiz.

1-Hekimler arası ve hekimlerin  Oda ile olan iletişim eksikliğini gidermek için mesleki toplantıları sıklaştırıp  Veteriner  hekimler ve hekimlerin aileleri arasında  birlik, beraberlik ve dayanışmayı artırarak işe başlamayı düşünüyoruz. Veteriner hekimlerin  kendi yetkileri ve meslek odalarının görevleri ve sorumlulukları hakkında daha fazla bilgiye sahip olması için eğitim ve seminerler düzenleyeceğiz.Değişen teknoloji ve gelişen bilimsel yaklaşımların meslektaşlarımıza aktarılması için bölgesel olarak özellikle Veteriner Fakültelerinden davet edeceğimiz öğretim görevlileri aracılığı ile arı yetiştiriciliği ve hastalıkları ,kültür balıkçılığı yetiştiriciliği ve hastalıkları , kanatlı yetiştiriciliği ve hastalıkları ,büyükbaş ve küçükbaş hayvancılık , kedi köpek hastalıkları ve talepler doğrultusunda diğer konularda toplantılar, sempozyumlar, seminerler ve konferanslarla meslek içi eğitimler verilmesini hedefliyoruz. Özellikle serbest Veteriner Hekimlerin yapılacak aktivitelerle meslek içi eğitimlere katılımlarını özendirecek tedbirler alacağız. 

2-Ülke hayvancılığı ve bölge hayvancılığı ile ilgili sorunların tespiti ve çözümü noktasında veteriner hekimlere görev verip komisyonlar oluşturarak çözüm önerilerinin kamuoyu ve çiftçilerle paylaşılmasını sağlayacağız.Hayvancılığın sorunlarının mesleğimize olumsuz etkilerini  engellemek için çalışma yaparak veteriner hekimlerinde üretim sektöründe aktif rol alması için girişimlerde bulunacağız. Medyanın hayvancılık ve veteriner hekimlik mesleği ile ilgili yeterli miktarda haber ve programyapması için girişimde bulunacağız. Hayvancılık ve mesleğin görev ve yetkilerine ilişkin konularda radyo ve televizyon programları yapmayı planlıyoruz.

3-Suni tohumlama ve hayvan sağlığı hizmetlerinde yetiştirici birlikleriyle yaşanan sorunların giderilmesi için girişimde bulunmayı hedefliyoruz.D.S.Y.B. asıl görevi olan hayvan ıslahı, gen kaynaklarının korunması ve geliştirilmesi  konusundayasal sınırları içinde hizmet verdiği sürece sorun yaşanmayacağını düşünüyoruz.Kooperatiflere ve birliklere alınan  veteriner hekimlerin odaların koordinatörlüğünde belli kurallar çerçevesinde istihdam edilmesi sağlanacaktır. Suni tohumlama uygulamalarında Birliklerle serbest veteriner hekimler arasındaki fiyat istikrarsızlığı kamu oyunda  prestij kaybına ve ithal kaliteli sperma kullanan bazı hekim arkadaşlarımızın zor durumda kalmasına neden olmuştur. Bu olumsuzlukların ortadan kalkması için daha etkin ve duyarlı çalışılacaktır.

4-Veteriner hekimlik mesleğinin kamu oyuna tanıtılması için yazılı ve görsel medya organları ile çok iyi bir diyalog kurulacak ,Tanıtım noktasında çalışmalar yapıp veteriner hekimlerin  sadece hayvan sağlığıyla uğraşan bir meslek grubu olmadığını aynı zamanda sağlıklı gıda ve sağlıklı yaşamın vazgeçilmezi olduğu anlatılacak.Koruyucu hekimlik ,halk sağlığı , çevre ve yerel yönetimlerde Veteriner hekim ve Veteriner hekimlik mesleğinin çalışma alanları konusunda halkı aydınlatıcı eğitici bir proje ve slogan oluşturulması sağlanacak, resim yarışması vb. etkinlikler yapılması sağlanacak. Her meslek kendi saygınlığını meslek mensuplarının toplum içindeki davranışlarıyla belirleyeceği gerçeği ile meslektaşlarımız hekim olduklarını ve toplum sağlığı için önemini çevresine anlatarak kamuoyu ile daha fazla iletişim kurması sağlanacak ,Kamuoyunun dikkatini çekecek organizasyonlar (kongre, panel, konferans) yapılacaktır.

5-Toplumun üzerinde mesleğimize güvenin azalmasına neden olan konular gözden geçirilip gerekli önlemler alınacak ,serbest veteriner hekimler arasında birlik, beraberlik ve dayanışma tesis edilerek ,Serbest veteriner hekim muayenehane  ve polikliniklerinde satılan veteriner sağlık ürünleri etiketleri üzerinde fiyat istikrarısağlanacak ,elden aşı satışının önüne geçilecek,İlaçlar yetkili kişilerce reçete  edilip  etiket  fiyatı üzerinden satılması sağlanacak ,Reçetesiz ilaç satışı yapılan yerlere denetimlerin artırılması için İl Gıda Tarım Hayvancılık Müdürlüğü ve İl Sağlık Müdürlüğü ile iş birliği yapılacak.Mesleki konularda kurumlar arası birlikteliğin sağlanması için girişimde bulunulacak. Gıda güvenliği, Veteriner Halk Sağlığı, Hayvan Sağlığı ve Hayvan Refahı hususlarında kamu  ile işbirliği içinde ciddi çalışmaların yapılması sağlanacaktır.

6- Mesleki konularda tek sesliliğin, birlikteliğin ve dayanışmanın sağlanması için çalışma yapılacak,Muayenehane açmadan önce serbest olarak çalışacak veteriner hekimlerin tecrübe kazanmak için Odamızın uygun göreceği kliniklerde belli bir süre staj görmesisağlanacak .Serbest Veteriner hekimler arasında meslek ahlakını ve etik kurallarını zedeleyici, saygınlığı azaltıcı, meslek deontolojisine uygun olmayan davranışlarda bulunanlara karşı kontrol görevini yerine getirmek için bir ekip oluşturup yılda en az dört defa muayenehanelerde çalışan Veteriner Hekimleri gizli müşteri ziyaretleri ile denetleyip kusuru olanlar için haysiyet divanı disiplin kurulları çalıştırılacaktır.

7- Veteriner hekimlikle ilgili sorunların çözüm noktasında yönetim yetersizliğine çözüm olması için veteriner hekimlerin yönetici olmaları desteklenecek, Mesleğimiz adına kamu oyu oluşturulmasında ve hayvancılık politikalarının daha sağlıklı yürütülmesi için belediyelerde , İl genel meclisinde ve mecliste daha fazla sayıda, daha etkin olarak temsili noktasında veteriner hekimlerin yer alması için yerel ve genel seçimler öncesi kamuoyu oluşturmak için çalışma yapacağız .

            Bu çalışmaların sadece yerel düzeyde değil Türk Veteriner Hekimleri Birliği öncülüğünde ülke genelinde hizmet veren 56 Veteriner Hekim Odası tarafından da uygulanmasının mesleğimizi şu an bulunduğu konumdan daha iyi bir konuma getireceği düşünülmektedir. Saygılarımla.

 

                                                                                                                Derviş KARA

                                                                                                          Yönetim Kurulu adına

                                                                                                          Giresun VHO Başkanı

 

Bu haber 1673 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Basında Odamız

24 Kasım Öğretmenler Günü

24 Kasım Öğretmenler Günü Bir topluluk, ulus olabilmek için mutlaka eğiticilere,öğretmenlere muhtaçtır.Onlardır ki, toplumu gerçek bir ulus h...

10 Kasım Mesajı

10 Kasım Mesajı Cumhuriyetimizin kurucusu, yurdumuzun kurtarıcısı, büyük devlet adamı, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü sonsuzluğa ...


Gelişmiş Arama
  •  
  •  
  •  
  • Bug?n haber eklenmedi.
  • Son 7 g?n haber eklenmedi.
  • Bu ay haber eklenmedi.

              

ANKET

Parakende et fiyatlarının düşmesi için ne yapılmalı ?Tüm Anketler

Reklam   -   İletişim   -   Kurumsal   -   Gizlilik İlkeleri
Tüm Hakları Saklıdır 2009-2010 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz
Yazılım : Mydesign Destekleyen : Giresun Haberci
RSS facebook twitter stumble