DÜNYA SÜT GÜNÜ

DÜNYA SÜT GÜNÜ

Tarih 22 May?s 2014, 22:02 Editör Özgür PAZARLI

DÜNYA SÜT GÜNÜ
21 MAYIS 2014

DÜNYA SÜT GÜNÜ
21 MAYIS 2014
Birleşmiş Milletler Uluslararası Sütçülük Federasyonu (IDF) 21 Mayıs’ı “Süt Günü” olarak ilan etti. Ve 21 Mayıs tüm dünyada “Süt Günü” olarak kutlanmaktadır.
Süt gününün amacı; sütün, sağlıklı beslenme açısından önemine dikkat çekerek kamuoyunda farkındalık oluşturmaktır. Süt, tüm memeli canlıların dünyaya geldikten sonra ilk tanıştıkları ve beden ve beyin gelişimlerinin en önemli döneminde tek başına yeterli olabilen tek besindir. Ve böyle önemli bir besin kaynağının, insan yaşamının her döneminde mutlaka beli miktarlarda tüketilmesi gerekir. Ne yazık ki; diğer hayvansal ürünler gibi sütün de ülkemizde kullanımı gelişmiş ülkelere göre çok düşük seviyelerdedir. Gelişmiş ülkelerde kişi başı tüketim 100 litreye ulaşırken ülkemizde 25-30 litre civarındadır. Bunun sebebi yanlış hayvancılık politikalarıdır.
Ülkemizde hayvancılık sektörü son 20 yıllık dönem içerisinde çok istikrarsız bir seyir izlemektedir. Bu durumdan en fazla etkilenen de süt hayvancılığıdır. Belli dönemlerde artan hayvansal ürün taleplerini karşılamak için öncelikle damızlık üretimi ve buna bağlı olarak da süt üretimi artmaktadır. Bunun sonucu oluşan arz fazlalığı ile ilgili gerekli tedbirler alınmadığından süt fiyatları düşmekte ve zarar eden yetiştirici bu defa damızlık hayvanlarını kestirmek zorunda kalmaktadır. Arkasından ithalat başlamakta ve bu kısır döngü yıllardır böyle devam etmektedir. Şu günlerde yine yoğun bir şekilde damızlık hayvan kesimleri başlamıştır. Geç kalınmadan bununla ilgili gerekli destekleme tedbirleri alınmalıdır. Aksi halde kısa dönem içerisinde hayvan ithalatının başlaması yakındır. Ülkemiz kendine yetecek hayvansal üretimi sağlayabilecek potansiyele sahiptir. Sorun yanlış hayvancılık politikalarıdır. Günübirlik ve populist politikalar yerine, “Ulusal Hayvancılık Politikası” oluşturmamız gerekir.
Hayvansal ürünler, sağlıklı nesillerin yetiştirilmesinde alternatifi olmayan  gıdalardır ve  geleceğimiz açısından stratejik öneme sahiptir. Süt de hayvansal ürün olarak beslenmemizde önemli bir yer tutmaktadır. Bu nedenle hayvansal üretimimizi arttırmak ve maliyetler açısından kolay ulaşılabilir kılmak zorundayız.
Budüşüncelerlesütgününükutluyorum.                                                              
                                                                           Talat GÖZET
                                                             Türk Veteriner Hekimleri Birliği
                                                                     Merkez Konseyi Başkanı

Bu haber 1264 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Haberler

DÜNYA VETERİNER HEKİMLER GÜNÜ 2017

DÜNYA VETERİNER HEKİMLER GÜNÜ 2017 Bu Yıl Dünya Veteriner Hekimler Günümüz 29 Nisan 2017 tarihinde kutlanacaktır.Bilindiği gibi Dünya Veteriner Hekiml...

TEK SAĞLIK

TEK SAĞLIK 3 KasımTek Sağlık Günü


Gelişmiş Arama
  •  
  •  
  •  
  • Bug?n haber eklenmedi.
  • Son 7 g?n haber eklenmedi.
  • Bu ay haber eklenmedi.

              

ANKET

Parakende et fiyatlarının düşmesi için ne yapılmalı ?Tüm Anketler

Reklam   -   İletişim   -   Kurumsal   -   Gizlilik İlkeleri
Tüm Hakları Saklıdır 2009-2010 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz
Yazılım : Mydesign Destekleyen : Giresun Haberci
RSS facebook twitter stumble