28 Eylül Dünya Kuduz Günü

28 Eylül Dünya Kuduz Günü

Tarih 28 Eyl?l 2014, 18:46 Editör Özgür PAZARLI

28 Eylül Dünya Kuduz Günü
ORTAK BASIN AÇIKLAMASI

“28 Eylül Dünya Kuduz Günü”
ORTAK BASIN AÇIKLAMASI

 

SUÇU SOKAK KÖPEKLERİNE ATMAYALIM!

İSTERSEK KUDUZU TAMAMEN  ENGELLEYEBİLİRİZ...

 

      Dünyada yılda toplam 55 bin kişi, yani her on dakikada bir insan, kuduzdan ölmektedir. Her yıl kuduz virüsü ile karşılaşma nedeniyle koruyucu tedavi alan kişi sayısı 4 milyondur. Ölümlerin çoğu kuduz köpeklerin sebep olduğu çizikler yada ısırıklara bağlıdır. Kuduz bir hayvan tarafından ısırılmayı takiben, inkubasyon süresi genellikle 14-90 gündür Bu çağda hala kuduz hastalığıyla başa çıkamamış ülkelerin bulunması ve bu ülkelerde de kuduzdan dolayı ölümlerin görülmesi nedeniyle 28 Eylül tarihi “Dünya Kuduz Günü” olarak ilan edilmiştir. Çeşitli etkinliklerle kuduzun kolaylıkla engellenebileceğinin, insan kuduzunun önlenmesi için köpeklerde kuduzun tamamen yok edilebilmesi için gerekli imkan ve teknolojinin var olduğunun vurgulanacağı bu günde aşağıdaki hususları kamuoyu ile paylaşmak istiyoruz:  

         Ülkemizde kuduzla mücadeleye ilk defa insan aşısı uygulamaya başladığımız yıl olan 1887` den bu yana devam ediliyor . Avrupa Bölgesinde köpek kuduzu bildirimi yapılan tek ülke Türkiye’dir. Yılda yaklaşık olarak 100.000 civarında kuduz şüpheli ısırık vakası olmakta; bunların aşılaması için yaklaşık 400.000 doz kuduz aşısı uygulanmaktadır. 10 sene evvel sadece ada ülkeleri kuduzsuz olarak kabul edilirken, bu gün uygun aşılama ve veteriner halk sağlığı hizmetleri sayesinde bazı gelişmiş ülkelerle birlikte komşumuz Yunanistan da kuduzsuz ülkeler listesine girmeyi başarmış durumdadır. Dünya Sağlık Örgütü kuduz mihraklarının önlenmesi ya da elemine edilebilmesi için bir populasyondaki köpeklerin en az % 70’inin aşılanması gerektiğini önermektedir. Sahipli kedi ve köpeklerin aşılanması zorunludur. Kediler 6 ay, köpekler 3 aylık olduklarında kuduza karşı aşılanmaları gereklidir.

         Başıboş ve evcil olmayan köpek ve kedileri etkileyen şehir kuduzu, insanlar için en tehlikeli kuduz şeklidir ve tüm bildirilmiş insan olaylarının %99’unu teşkil eder .

      Gelişmiş ülkelerde köpeklerden kaynaklanan kuduz vakaları artık tarihe karışmıştır. Ölümlerin tamamı koruyucu hekimlik uygulamalarının yeterince yapılmadığı az gelişmiş ya da gelişmekte olan ülkelerde görülmektedir. %100 engellemenin mümkün olabildiği bu hastalığın ülkemizde de görülüyor olması utanç vericidir. Kuduzun ülkemizde de tamamen engellenebilmesi için doğru bir yönetim, planlama ve organizasyon gereklidir. Yıllardır veteriner hekimlikle ilgili tüm meslek örgütleri, kuduz gibi bulaşıcı hastalıklarla mücadelenin ancak güçlü ve bağımsız bir veteriner hekim teşkilatıyla mümkün olduğunu vurgulamaktadır. Bulaşıcı hastalıkların ortadan kaldırılabilmesi ve etkin mücadele için ülkemizde de hayvan sağlığı teşkilatı AB normlarında yeni bir yapıya kavuşturulmalıdır.

       AB ülkelerinde de mevcut olan bu teşkilat yapısının ülkemizde de kurulması için daha kaç insanımızın kuduzdan ölmesi gerekiyor diye sormamak mümkün değildir. 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanununun uygulayıcısı olan Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın taşra teşkilatlarında hala veteriner hekimlere yer yoktur. Çevre ve halk sağlığında önemli görevleri bulunan belediyelerin ise üçte ikisinde veteriner hekim yoktur. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’ndaki veteriner hekim kadrolarının önemli bir bölümü boştur. İnsanlardaki bulaşıcı hastalıkların en önemli kaynağını hayvanların ya da hayvansal ürünlerin oluşturduğu gerçeği apaçık ortada iken; bu hastalıklarla mücadele hangi teşkilat ve kadroyla yapılacaktır? 

         Sokak hayvanları veya kırsal bölgelerdeki sahipli köpekler genellikle kudurarak şehre inen ve kuduz yayılmasında esas sorumluluğu olan `tilki` gibi yabani hayvanlarla ilk karşılaşan hayvanlardır. Bu köpekler bölgelerini, sürü hayvanlarını ve insanları koruma güdüsüyle kuduz hayvanlara saldırınca ısırılarak kuduz virüsünü alırlar. Böylelikle kuduzun insanlara taşınmasına aracılık ederler. Kuduz esas olarak hayvanların bir hastalığıdır. İnsana da kuduza yakalanan hayvanların ısırması ile geçer. Dişlerin açtığı yaraya, kuduz virüsü taşıyan hayvan salyası bulaşır. Virüsler yaradan içeri girdikten sonra sinirler yoluyla merkezi sinir sistemine (beyne) ulaşır. Kuduz, ölüme neden olan bir hastalık olduğundan korunma son derece önemlidir. Korunmanın temel mantığı, kuduzun başta evcil olanlar olmak üzere hayvanlarda kontrolü ve dolayısıyla virüsün insanlara geçme olasılığını azaltmadır. Isırılma durumunda, ısırılan yer bol sabunlu su ile yıkanarak tentürdiyot gibi antiseptikler uygulanmalıdır. Kuduz şüphesi bulunan bir hayvanla temas halinde en yakın sağlık kuruluşuna müracaat etmeli ve düzenlenecek aşılama programı aksatılmadan uygulanmalıdır. Kuduz olan bir hayvanla temasın ardından özellikle yara tedavisi ile kuduz aşısı ve kuduz antiserumu uygulaması hastalığa yakalanmama hususunda hayati öneme sahiptir.

         Aslına bakarsanız kuduzun suçlusu, yaban hayvanlarından koruyamadığımız sokak hayvanları değil mevcut sistemdir. Bu hastalığı kentlere taşıyan yaban hayvanlarını ve yaban hayvanlarındaki kuduzu engellemek için hemen hemen hiçbir çaba sarf etmeyen idarelerdir. Yaban hayvanlarında kuduz engellenirse, bulaşma zinciri daha başından kopar ve kuduz virüsü köpeklere de insanlara da bulaşmaz. Yakın bir tarihe kadar gelişmiş ülkelerde kol gezen yaban hayvanı kuduzu yine bu ülkelerde yapılan çalışmalar sayesinde neredeyse yok edilmiştir. O halde, işin özü yaban kuduzunun engellenmesinde yatmaktadır.

   Kuduzla mücadeleden sorumlu olanlar bir araya geldiğinde çözüm için önerilenlerin başında hayvanların itlafı gelir. Tabi ki, sokaktakileri yok etmek yetmez, yabandakileri de yok etmemiz gerekir. Böylece kuduz bir süreliğine olsun engellenmiş olabilir de... Ama kara sınırları bu kadar uzun olan bir ülkeye civar ülkelerden giren hayvanlara engel olamayacağımız gibi, yüksek duvarlarla çevrili olmayan şehirlerimize de kırsal bölgeden hayvan girişine engel olunamaz. Anlayacağınız ne sokak hayvanlarını ne de yabani hayvanları öldürmekle kuduzun kökü kazınamaz. Sokak köpeklerinin kontrolü yasal olarak yerel yönetimlerin görevidir. Sahipsiz hayvanlar için yapılması gereken şey tamamının çip veya tatoo gibi bir yöntemle kayıt altına alınması , hayvanların sağlık kontrolleri ve kuduz aşılarının her yıl tekrarlanması , devamlı barınmaları için köpek bakım üniteleri kurulması , kısırlaştırılarak üremelerinin kontrol altına alınması ve sahiplendirilmelerine çalışılmalısıdır.

         Kuduzla mücadelede başarı diğer zoonotik hastalıklarda olduğu gibi “Tek Tıp–Tek Sağlık” yaklaşımı içinde insan ve hayvan hekimlerinin birlikte ve koordineli çalışmaları ile mümkün görünmektedir.

      Ülkemizde hala kuduz vakaları görülmesinin suçu sokak köpeklerinde değil, sivil toplumun önerilerine kulağını tıkamış, belediyelerle , hala yetersiz ekipman ve yetersiz teşkilat yapısıyla veteriner hizmetleri vermekte direnen yöneticilerde aramak gerektiğini belirtir , sivil toplum kuruluşları olarak kuduzla mücadele konusunda yapılacak her çalışmaya koşulsuz destek vereceğimizi değerli kamuoyumuzun bilgisine sunarız. 

 

Giresun Veteriner Hekimleri Odası Başkanı Derviş KARA

Giresun Hayvanları Koruma Derneği Başkanı    Ali Rıza YILDIZ

 

Bulancak Avcılar ve Doğayı Sevenler Derneği Başkanı Enver AKKAYA

Bu haber 1581 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Basında Odamız

24 Kasım Öğretmenler Günü

24 Kasım Öğretmenler Günü Bir topluluk, ulus olabilmek için mutlaka eğiticilere,öğretmenlere muhtaçtır.Onlardır ki, toplumu gerçek bir ulus h...

10 Kasım Mesajı

10 Kasım Mesajı Cumhuriyetimizin kurucusu, yurdumuzun kurtarıcısı, büyük devlet adamı, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü sonsuzluğa ...


Gelişmiş Arama
  •  
  •  
  •  
  • Bug?n haber eklenmedi.
  • Son 7 g?n haber eklenmedi.
  • Bu ay haber eklenmedi.

              

ANKET

Parakende et fiyatlarının düşmesi için ne yapılmalı ?Tüm Anketler

Reklam   -   İletişim   -   Kurumsal   -   Gizlilik İlkeleri
Tüm Hakları Saklıdır 2009-2010 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz
Yazılım : Mydesign Destekleyen : Giresun Haberci
RSS facebook twitter stumble