Veteriner Hekimlik Mesleğinin Bilimsel anlamda Eğitim ve Öğretiminin Başlamasının 172. Yıldönümü Kutlanıyor.

Veteriner Hekimlik Mesleğinin Bilimsel anlamda Eğitim ve Öğretiminin Başlamasının 172. Yıldönümü Kutlanıyor.

Tarih 23 Ekim 2014, 21:41 Editör Özgür PAZARLI

Veteriner Hekimlik Mesleğinin Bilimsel anlamda Eğitim ve Öğretiminin Başlamasının 172. Yıldönümü Kutlanıyor. Ülkemizde Veteriner Hekimlik Eğitim ve Öğretimine başlanmasının 172. yıl dönümü münasebetiyle tüm meslek camiamızın bu özel gününü kutlar, veteriner hekimlik eğitimine katkı sağlamış bugün hayatta olan veya olmayan tüm hocalarımıza saygılarımızı ve şükranlarımızı sunarız.

GİRESUN VETERİNER HEKİMLERİ ODASI BASIN AÇIKLAMASI

VETERİNER HEKİMLİK MESLEĞİNİN BİLİMSEL ANLAMDA EĞİTİM VE ÖĞRETİMİNİN BAŞLAMASININ 172. YILDÖNÜMÜ   KUTLANIYOR

Tarihin en eski mesleklerinden birisi olduğu ve hayvanların evcilleştirilmesi ile başladığı bilim tarihçileri tarafından kabul edilen veteriner hekimlik mesleği; bilimsel kimliğini dünyada ilk Veteriner Hekimlik Okulunun 1762'de Fransa'da açılması ile kazanmıştır.

Türkiye'de ise tanzimat sonrası 1842' de Veteriner Okulu İstanbul'da kurulmuştur.Ülkede özellikle salgın hayvan hastalıklarının yaygın olması nedeniyle 1889 yılında ilk sivil Veteriner Okulu açılmış ve 1928'de de Yüksek Baytar Mektebi adını almıştır.  Cumhuriyetin ilânından sonraki köklü eğitim-öğretim reformu kapsamında, 1933 yılında Ankara'da Ziraat Vekâletine bağlı olarak Yüksek Ziraat Enstitüsü kurulmuş ve İstanbul'daki okul, Fakülte adı altında Ankara'ya taşınmıştır. Bu kurumda Alman öğretim üyelerinin de katkıları ile 20. yüzyılın ilk yarısında geçerli olan modern anlamdaki veteriner hekimliği eğitimi gerçekleştirilmiştir. Dil devrimi sonucunda "Baytar" yerine "Veteriner Hekim" teriminin kullanılması kabul edilmiş ve okulun adı Veteriner Fakültesi olarak değiştirilmiştir. Ankara Üniversitesi'nin 1946'da kurulmasından sonra, Veteriner Fakültesi 1948 yılında Ankara Üniversitesine bağlanmıştır.

Ülkemizde ikinci Veteriner Fakültesi 1970 yılında Elazığ'da açılmış; üçüncü olarak da İstanbul Üniversitesi Veteriner Fakültesi 1972 yılında eğitim ve öğretime başlamıştır. Daha sonraki yıllarda Anadolu'nun çeşitli illerinde Veteriner Fakülteleri hizmete girmiştir. Günümüzde açılmış ve açılmasına karar verilmiş toplam 27 fakültenin 23'ünde eğitim-öğretim faaliyeti sürmektedir.Çok fazla sayıda ve altyapısı ile akedemik kadrosu yeterli olmayan fakülte açılması doğal olarak eğitimde kaliteyi düşürmüş ve işsizliğe yol açmıştır.Meslek örgütlerimizin bu konuda sürekli olarak yaptığı ciddi uyarılar yetkililerce maalesef dikkate alınmamaktadır.

1980 yıllarında uygulanan yanlış hayvancılık politikası sonucu Tarım Bakanlığı bünyesinde yeniden yapılanma ile talihsiz bir karar alınarak Veteriner İşleri Genel Müdürlüğü ve taşra teşkilatı kaldırılmış ayrıca kamuda Veteriner Hekim istihdamı minimuma indirilmiştir. Aynı zamanda Veteriner Hekimlerin sadece hayvansal gıda kontrol ve güvenliği konusunda değil, hayvan hastalıklarında mücadele konusunda da görevleri ve etkinlikleri de azaltılmıştır. Bugün acı bir şekilde yaşadığımız Kuş Gribi,Tüberküloz,Brucelloz, Şap, Kuduz, Kırım-Kongo Kanamalı Ateşi  Nodüler Ekzantem ve Şarbon gibi hayvan ve halk sağlığını tehdit eden bulaşıcı hastalıklarla etkin mücadele edilememesinin temel nedeni bu sorunlardan kaynaklanmaktadır .Ancak, ülkemizin Avrupa Birliği ile müzakerelere başladığı bu dönemde, Veteriner Hekimler özellikle gıda kontrolü ve güvenliği konusunda, hayvan hastalıkları ile mücadelede etkin ve yetkin duruma tekrar geleceklerdir. Avrupa Birliği mevzuatının % 25'ini direkt veteriner hekimlik ile ilgili konular oluşturmaktadır. Ülkemizi ziyarete gelen bir Avrupa Birliği uzmanı, "Birlik adayı ülkelerde veteriner mevzuatına uyum, insan hakları kadar önemlidir" diyerek, Avrupa Birliğinde konuya verilen önemini vurgulamaktadır.

AB uyum sürecine girmiş ülkemizde; Veteriner Hekimlik   eğitimi , meslek icrası ,kurumsal yapılanması ve özlük hakları konusundaki önemli sorunların çözümü için daha fazla gecikmeden hükümetimiz tarafından radikal adımların atılmasını ümit ediyor ve bu duygular içerisinde Türkiye'de Veteriner Hekimlik mesleği eğitimine başlanmasının 172. yıldönümünü   kutluyoruz.  23/10/2014

 

Yönetim Kurulu adına

Derviş KARA

Giresun Veteriner Hekimleri Odası Başkanı

Bu haber 1456 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Basında Odamız

24 Kasım Öğretmenler Günü

24 Kasım Öğretmenler Günü Bir topluluk, ulus olabilmek için mutlaka eğiticilere,öğretmenlere muhtaçtır.Onlardır ki, toplumu gerçek bir ulus h...

10 Kasım Mesajı

10 Kasım Mesajı Cumhuriyetimizin kurucusu, yurdumuzun kurtarıcısı, büyük devlet adamı, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü sonsuzluğa ...


Gelişmiş Arama
  •  
  •  
  •  
  • Bug?n haber eklenmedi.
  • Son 7 g?n haber eklenmedi.
  • Bu ay haber eklenmedi.

              

ANKET

Parakende et fiyatlarının düşmesi için ne yapılmalı ?Tüm Anketler

Reklam   -   İletişim   -   Kurumsal   -   Gizlilik İlkeleri
Tüm Hakları Saklıdır 2009-2010 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz
Yazılım : Mydesign Destekleyen : Giresun Haberci
RSS facebook twitter stumble