19 Mayıs Kutlama Mesajı

19 Mayıs Kutlama Mesajı

Tarih 19 May?s 2016, 11:30 Editör GİRESUN VHO

Kurtuluş Savaşımızın başlangıcı olan 19 Mayıs' ın 97. yılında Ulu Önder Atatürk ve şehitlerimizi minnet ve saygıyla anıyoruz.

Yurdumuzu bu durumdan kurtarmak için Atatürk, 16 Mayis 1919'da "Bandirma Vapuru" ile Istanbul’dan Samsun'a hareket etti. 19 Mayis 1919'da Samsun'a vardi ve burada Kurtulus Savasini baslatti. Üç yil süren savaslar sonunda ülkemiz yabanci güçlerden kurtarildi. 29 Ekim 1923'te Türkiye Cumhuriyeti ilan edildi. Atatürk'ün, Samsun'a varis tarihi olan 19 Mayis günü Ata’nin istegi üzerine "Gençlik ve Spor Bayrami" olarak kutlanmaktadir. 19 Mayis Atatürk'ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayrami'nin 97. Yildönümünü kutluyor, Cumhuriyetin Kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü, silah arkadaslarini ve bu vatan için canlarini feda eden aziz sehitleri rahmet, minnet ve saygıyla anıyoruz.

 

 

Mustafa Kemal Atatürk’ün millî mücadeleye baslamak üzere 19 Mayis 1919’da Samsun’a ayak bastigi günün yildönümü; 20 Haziran 1938 tarih ve 3466 sayili kanunla millî bayram olarak kabul edilmistir. Her yil 19 mayis günü Türkiye’nin her yerinde beden egitimi ve spor gösterileri yapilmaktadir. (Türkiye’de ilk beden egitimi gösterisini 12 Mayis 1916’da erkek ögretmen okulu ögrencileri yapmislar, sonra erkek ögretmen okulu ögrencileri her yil ve genellikle mayis ayi içerisinde bu gösterileri tekrarlamayi bir gelenek hâline getirmislerdir.“Jimnastik senlikleri”, “mektepliler bayrami”, “idman bayrami”,“Jimnastik bayrami” adi altinda devam eden bu gösteriler zamanla bütün okullara yayilmistir. Millî Egitim Bakanligi 1927’den sonra bu gösterilerin düzenlenmesini üzerine alarak her yil mayis ayinin üçüncü haftasinda Türkiye’nin çesitli yörelerinde bu gösteriler yapilmaya baslanmistir). 1938’de 19 mayis gününün“gençlik ve spor bayrami” olarak kanunlasmasindan sonra bu gösteriler de resmî bayram gününe alinmis, bu bayram için“dag basini duman almis” marsi, gençlik marsi olarak kabul edilmistir. Atletlerin,Atatürk’ün millî mücadeleye basladigi Samsun’dan aldiklari topragi, kosarak Ankara’ya ulastirmasiyla sonuçlanan 19 mayis kosusu da o tarihten beri yapilmaktadir.

 

19 Mayis 1919 Ulusal Kurtulus Savasimizin basladigi gündür. I. Dünya Savasi sonunda ülkemizin birçok yeri savasi kazanan devletler tarafindan isgal edilmisti. Yurdumuzu bu durumdan kurtarmak için Atatürk, 16 Mayis 1919'da "Bandirma Vapuru" ile Istanbul’dan Samsun'a hareket etti. 19 Mayis 1919'da Samsun'a vardi ve burada Kurtulus Savasini baslatti. Üç yil süren savaslar sonunda ülkemiz yabanci güçlerden kurtarildi. 29 Ekim 1923'te Türkiye Cumhuriyeti ilan edildi. Atatürk'ün, Samsun'a varis tarihi olan 19 Mayis günü Ata’nin istegi üzerine "Gençlik ve Spor Bayrami" olarak kutlanmaktadir.

 

      Atatürk Türk gençligini seviyor, onlara güveniyor ve Türkiye’nin gelecegini onlarin ellerine birakmaya çekinmiyordu. Gençlige biraktigi bu önemli görevi söylevinde söyle dile getiriyordu Atatürk: "Ey Türk Gençligi! Birinci ödevin; Türk bagimsizligini, Türk Cumhuriyetini sonsuzluga degin korumak ve savunmaktir. Varliginin ve geleceginin biricik temeli budur. Bu temel senin en degerli güven kaynagindir."

 

      Atatürk, "Saglam kafa saglam vücutta bulunur!" sözü ile basarili olabilmenin bir kosulunun da saglikli olmak oldugunu, saglikli olmak için de spor yapmak gerektigini vurgulamistir.

 

     Her yil 19 Mayis günü Gençlik ve Spor Bayramimiz yurdun her yaninda spor gösterileri ve törenlerle kutlanir.

 

     19 Mayis; 1981 yilindan bu yana  "Atatürk'ü Anma Günü" olarak da kutlanmaktadir. Bunun nedeni  Atatürk’ün bir söylesi sirasinda: "Ben 19 Mayis'ta dogdum" demis olmasidir.

 

Atatürk’ün su sözleri hepimiz için bir rehber olmalidir:“Beni görmek demek, mutlaka yüzümü görmek degildir. Benim fikirlerimi benim duygularimi anliyorsaniz ve hissediyorsaniz, bu kâfidir” demistir. Atatürk’ü anlamak, yasadiklarini ve fikirlerini bilmekle mümkündür. Dolayisiyla Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulmasinda yasanan zorluklari her zaman göz önünde tutarak, 19 Mayislari Atatürk’ün emanetine daima sahip çikarak kutlamaliyiz.

 

 Bu duygu ve düşüncelerle, 19 Mayıs 1919’un; 97. yıldönümünde aziz milletimizin ve Türk gençliğinin Atatürk’ü Anma , Gençlik ve Spor Bayramını en içten duygularımızla kutluyor; başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ve dava arkadaşlarını, tüm şehitlerimizi ve gazilerimizi şükran, minnet ve rahmetle anıyoruz.

Giresun Veteriner Hekimleri Odası Başkanlığı

Bu haber 2582 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Haberler

DÜNYA VETERİNER HEKİMLER GÜNÜ 2017

DÜNYA VETERİNER HEKİMLER GÜNÜ 2017 Bu Yıl Dünya Veteriner Hekimler Günümüz 29 Nisan 2017 tarihinde kutlanacaktır.Bilindiği gibi Dünya Veteriner Hekiml...

TEK SAĞLIK

TEK SAĞLIK 3 KasımTek Sağlık Günü


Gelişmiş Arama
  •  
  •  
  •  
  • Bug?n haber eklenmedi.
  • Son 7 g?n haber eklenmedi.
  • Bu ay haber eklenmedi.

              

ANKET

Parakende et fiyatlarının düşmesi için ne yapılmalı ?Tüm Anketler

Reklam   -   İletişim   -   Kurumsal   -   Gizlilik İlkeleri
Tüm Hakları Saklıdır 2009-2010 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz
Yazılım : Mydesign Destekleyen : Giresun Haberci
RSS facebook twitter stumble