Kurbanlık hayvanları hormon ilacıyla besliyorlar

Kurbanlık hayvanları hormon ilacıyla besliyorlar

Tarih 27 Temmuz 2008, 12:03 Editör

İnsan sağlığını tehdit etmesine rağmen sebze ve meyvelerde sıkça kullanılan hormon, bu kez kurbanlıklarla gündemde. Hayvanların aşırı kilo almasını isteyen bazı besiciler, Ralgro ve Synovex isimli yasadışı ilaçlara yöneldi. Bunlar kansere davetiye çıkarıyor.

Kurban Bayramı'nın yaklaşmasını fırsat bilen bazı besiciler, hayvanların kısa zamanda aşırı kilo almasını sağlayan yasadışı ilaçlara yöneldi. Hormon vazifesi gören Ralgro ve Synovex isimli ilaçlar, kiloyu yüzde 15 artırıyor. Bunun son örneği Ankara'da yaşanmıştı. İhbar üzerine bir çiftliğe baskın yapan emniyet güçleri, ilaçları hayvanlara enjekte eden bir şebekeyi suçüstü yakaladı. Çiftlik sahibi, veteriner ve teknisyenden oluşan ekip, çıkarıldıkları mahkeme tarafından tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. Söz konusu şahısların ev ve işyerlerinde yapılan aramada, 750 adet yasadışı ilaç ele geçirildi. Kansere zemin hazırladıkları için Avrupa'da 15 yıl önce yasaklanan bu ilaçlar, eti tüketen kişilerin hormonal yapısını bozuyor, kısırlık, cinsel güç kaybı ve kalp hastalıklarına sebebiyet veriyor. Prostat ve meme kanserine davetiye çıkardığı gibi, erkeklerde kadınsı davranışların artmasına yol açıyor.

Dişilik hormonu östrojen içeren Ralgro ve Synovex, ithalatı, imalatı ve kullanılması 1992 yılında yasaklanmasına rağmen çok kolay bulunabiliyor. İlaç depolarından bile alınabiliyor. Tabanca benzeri bir cihazla hayvanın kulak arkasına enjekte edilmesi sebebiyle besiciler arasında 'kulak arkası' olarak isimlendiriliyor. Doğrudan beyni etkilediği için hayvan adeta bilinç kaybına uğruyor ve doyma hissini kaybediyor. Veteriner Atakan Şener, hormon içerikli ilaçların alenen kullanıldığını belirtiyor. Zira herhangi bir yaptırımı yok. Uzmanlar kurbanlık alırken şu hususlara dikkat edilmesini öneriyor: "Hayvanların veteriner kontrolünden geçip geçmediğine bakın. Küpe numaraları ile sağlık raporlarını karşılaştırın."

Kullanımı yasak olan hormon ilaçları bazı veterinerlerce üretiliyor. Veteriner Atakan Şener, bu tür ilaçların kullanımının bir iki yıl öncesine göre azaldığını belirtiyor. Şener, isteyen herkesin ilacı temin edebildiğini kaydediyor. İzmir Bölgesi Veteriner Hekimler Odası Genel Sekreteri Hidayet Petin ise Avrupa Birliği ülkelerinde kullanımı yasak olan bu ilaçların, İç Anadolu Bölgesi'nde yoğun olarak kullanıldığını duyduklarını ifade ediyor. Ralgro isimli ilacın Bulgaristan'dan kaçak getirildiğini belirten Petin, bunun kullanımının 1992 yılında yasaklandığını dile getiriyor. Ralgro'yu 1987 ile 1992 arasında kendisinin de kullandığını belirten Petin, "İlaç hayvana, ağırlığının yüzde 15-20'si kadar kilo aldırıyor. İlacı yaptığım dönemde hayvandaki farklılığı görüyorduk; kof bir şişmeyle deve gibi oluyordu." diyor. Petin, Ralgro, verildiği hayvanın etini yiyen insanlarda da aynı etkiyi yaptığını savunuyor. Petin, "Bu ilacı yaptığınız zaman hayvanı dişileştiriyorsunuz. Hayvan bir süre sonra eski haline dönmüyor ki ilacın etkisi geçmiş olsun." ifadesini kullanıyor. Konya Veteriner Hekimler Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ramazan Gürbüz de, "Kullanıldığına dair duyumlar alıyoruz. Ancak ben kendim görmedim." şeklinde konuşuyor. Gürbüz, bu ilaçların yapıldığı hayvanların 60 günden önce kesilmemesi gerektiğine vurgu yapıyor. İzmir Tarım İl Müdürlüğü Hayvan Sağlığı Şube Müdürlüğü'nde veteriner hekim olan Bayram Sertkaya ise bu ilaçların kullanımıyla ilgili kendilerine bir duyumun gelmediğini söylüyor.

Besi hayvancılığı yapan çiftlik sahipleri ise kesinlikle ilaç kullanmadıklarını savunuyor. Afyon'da faaliyet gösteren Avşar Tarım Hayvancılık AŞ yöneticisi Kamil Tabak, Afyon'un etiyle meşhur olduğunu, ama şimdiye kadar hiçbir üreticinin bu yöne başvurmadığının altını çiziyor.

Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi Gıda Hijyeni ve Teknolojileri Bölüm Başkanı Prof. Dr. İrfan Erol, hayvanların büyümesini artırmak için sentetik hormonlar kullanılmasının AB ülkelerinde yasak olduğunu vurguluyor. Erol, ilaçların usulüne uygun kullanılmaması durumunda hayvanın etinde bırakacağı kalıntı ile insanlara geçebileceğine dikkat çekiyor. Erol'a göre, hormon çocukların erken buluğ çağına ulaşması, dişilik hormonu alan erkek çocuklarda göğüslerin büyümesi gibi etkiler gösteriyor. Erkek ve kadınlarda karşı cinse benzer fizyolojik değişiklikler görülebiliyor.

Bu haber 4303 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Halk Sağlığı

Tavuk Yumurtasının Sahtesini Üretiyorlar

Tavuk Yumurtasının Sahtesini Üretiyorlar Tavuk Yumurtasının Sahtesini Üretiyorlar

ABD 'de Listeria salgını

ABD 'de Listeria salgını Amerikan Hastalık Kontrol ve Koruma Merkezi (CDC) ABD'de 20 eyalette görülen, 100 kişinin etkilendiği ve 18'inin ha...


Gelişmiş Arama
  •  
  •  
  •  
  • Bug?n haber eklenmedi.
  • Son 7 g?n haber eklenmedi.
  • Bu ay haber eklenmedi.

              

ANKET

Parakende et fiyatlarının düşmesi için ne yapılmalı ?Tüm Anketler

Reklam   -   İletişim   -   Kurumsal   -   Gizlilik İlkeleri
Tüm Hakları Saklıdır 2009-2010 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz
Yazılım : Mydesign Destekleyen : Giresun Haberci
RSS facebook twitter stumble