24 Nisan Dünya Veteriner Hekimleri Günümüz Kutlu Olsun.

  • Ana Sayfa
  • 24 Nisan Dünya Veteriner Hekimleri Günümüz Kutlu Olsun.
24 Nisan Dünya Veteriner Hekimleri Günümüz Kutlu Olsun.

Bugün Dünya Veteriner Hekimler Günü, tüm dünya da toplum ve hayvan sağlığı konusunda Veteriner Hekimlerin ne kadar önemli olduğu pandemi sürecinde birkez daha anlaşılmış oldu. Fakat ülkemiz de durum pek öyle olmadı!

Türk Veteriner Hekimleri olarak saha da çok zorlu şartlar da çalışıyoruz. Nasıl mı?

Eğer devlette hizmet veriyorsanız, insanlar oturduğu yerden para kazanıyor ne yapıyorlar ki derler!!! Fakat durum öyle değildir üzerine yüklenen aşılama, evrak, karantina uygulamaları, şikayetlerin yerinde incelenmesi gibi daha onlarca işi neredeyse gerekli sayının yarısı kadar personelle yapmak zorundadır. Vatandaşların bilerek veya bilmeyerek yapmış olduğu usülsüzlüklerle direkt muhattap olup hakaretten, şiddete kadar varan davranışları kendin göğüslemek zorunda kalırsın!

Eğer serbest klinisyen olarak görev yapıyorsanız, gece ve gündüz kavramanızı yitirmek zoruda kalırsınız. Gece yarısı kimsenin gitmeyeceği yaylalara, köylere bir telefonla hiç düşünmeden yola çıkarsınız. Tedavi sonrası paranızı dahi alamayabilir, şiddet bile görebilirsiniz! Hiçbir bankanın vermeyeceği milyonlarca lira krediyi “Veresiye” adı altında ülke genelinde çiftçimize sağlarız. Dağ bayır gezerken çocuklarının büyüdüklerini bile farkedemezler. Daha nice sorunlar...

Mezhabene de Veteriner Hekimseniz kesim sonrası Tüberküloz teşhisi koyup eti imhaya gönderdiğiniz zaman ölüm tehditine kadar herseyi duyarsınız. 

Özel sektör de Veteriner Hekimseniz sizin uzman olduğunuz konular da sizin yetki alanınıza müdahil olur sizi yok saymaya çalışırlar! 

Bizler bu ülkenin en önemli anahtarlarından biriyiz. Fakat sağlık sınıfına dahil edilmediğimiz, özlük haklarımızın geri verilmediği, bakanlık bünyesinde Veteriner Hizmetler müdürlüğü kurulmadığı, yeterli sayı da atamanın yapılmadığı, yıpranma payımızın iade edilmediği her Dünya Veteriner Hekimleri Gününü buruk kutlayacağız.

Saha da bunca olumsuzluğa rağmen yılmadan, yorulmadan çalışan tüm meslektaşlarımızın Dünya Veteriner Hekimleri Günü kutlu olsun.


Giresun Veteriner Hekimleri Odası Yönetim Kurulu